Hogyan javítsunk törött - sérült üvegszálas kompozit anyagot?
FONTOS! Epoxi gyantával készített üvegszálas anyagot, csak epoxi gyantával lehet javítani - a poliészter gyanták nem megfelelő minőségben kötnek az epoxi alapú anyagokhoz. Poliészter, vagy vinilészterből készült elemek tökéletesen javíthatók poliészter gyantával is.
- Zsírtalanítsuk a felületet (szilikon lemosó, hidegzsíroldó, stb.) Egy tiszta, nem szőröző anyaggal vigyük fel az anyagot és egy másik tiszta anyaggal töröljük le
- Az elforgácsolódott, kiálló üvegszálakat csiszolással távolítsuk el: egy "ép" anyagon végezzük el a javítást, kilógó üvegszál ne maradjon a javítandó elemen a sérülés mentén!
- A csiszolás után portalanítsuk, majd ismét zsírtalanítsuk a felületet.
- A javításhoz használatos üvegszálat szabjuk ki a megfelelő méretű és formájú darabokra.
- Keverjünk be a javításhoz szükséges mennyiségű gyantát (csak annyit érdemes bekeverni, amennyit kb 10 perc alatt kényelmesen fel lehet használni - nagy mennyiségű gyanta egyidejű kataizálása a keverék gyors bekötését eredményezheti)
- Kenjük a beedzett gyantát a javítandó felületre, majd fektessük bele az üvegszálat, majd kenjük át mégegyszer gyantával.
- Az előző lépést ismételjük meg a kívánt anyagvastagság eléréséig.
- Az egyes rétegek közt nem kell megvárni a kötést. Amennyiben egy teljesen kikeményedett rétegre kell újabb réteget felvinni, úgy a kikötött réteget meg kell csiszolni a jó tapadás-kötés érdekében. Ha több mint 1 Kg/m2 üvegszálat használunk fel, érdemes megvárni a keletkezett hőfejlődés csökkenését az újabb rétegek fellaminálása előtt.
- Igyekezzünk az üvegszálas rétegek közül a fölösleges levegőmennyiséget kinyomni (erre a célra a légtelenítő hengerek használata a legalkalmasabb, de egy erős szőrű ecsettel is jó eredmény érhető el).
- A megkötött réteget egy zsírtalanítás majd csiszolást követően a felhasználásnak megfelelő felület képzéssel fejezzük be. (Vizi sport eszközök esetében egy paraffin tartalmú Topcoat gél használatos, még nem vízben álló elemek finish gitt (poliészter késtapasz) használatával, majd alapozó festékkel kezelve előkészíthetők a fényezésre.
- A felületképző anyagot - gél, gitt, festék - csak kikötött (és átcsiszolt - érdesített) gyanta felületre hordjuk fel a kötő anyagból távozó oldószer okozta gázosodás - felmaródás elkerülése érdekében.